Strona: Nasi studenci wzięli udział w II Seminarium Studentów Drogownictwa / Katedra Dróg i Mostów

Nasi studenci wzięli udział w II Seminarium Studentów Drogownictwa

2019-05-24

W dniach 23-24 maja 2019 nasi studenci ze specjalności drogowej uczestniczyli w II Seminarium Studentów Drogownictwa orgaznizowanym przez Politechnikę Śląską. Pierwszy dzień seminarium rozpoczął się od przedstawienia działalności firmy Eurovia. Kolejne wystąpienie dotyczyło nowoczesnej technologii wytwarzania mieszanki mineralno-asfaltowej, w 100% z destruktu asfaltowego. Wytwórnie dla tej mieszanki oraz proces technologiczny został opracowany przez firmę Eurovia. Firma na terenie Francji wykonała próbny odcinek z nowej mieszanki mineralno asfaltowej. W kolejnej części głos zabrali studenci z Politechniki Śląskiej, Krakowskiej oraz Rzeszowskiej. W swoich wystąpieniach przedstawiali wyniki oraz osiągnięcia działalności Kół Naukowych oraz prace dyplomowe realizowane przez studentów drogownictwa.

Drugi dzień seminarium rozpoczął się od wprowadzenia w tematykę planowanej wycieczki przez kierownika budowy obwodnicy Gliwic. Głównym wykonawcą tej inwestycji jest firma Eurovia. Przed wejściem na budowę wszyscy uczestnicy przeprowadzone zostało szkolenie. Mimo ciężkich warunków spowodowanych rozmokłym podłożem, uczestnicy seminarium wytrwale pokonali plac budowy, na którym zobaczyli między innymi: wykonaną warstwę gruntu podłoża stabilizowanego cementem, budowę kanalizacji deszczowej czy przygotowania pod wykonanie fundamentów mostu. Wycieczkę oprowadzał kierownik budowy wraz z osobą odpowiedzialną za BHP. W trakcie zwiedzania  Panowie opowiadali o planowanych dalszych pracach, utrudnieniach na terenie budowy oraz o ewentualnych zagrożeniach przy poszczególnych robotach. Oprócz doświadczenia warunków na placu budowy, studenci mogli zobaczyć elementy historii wyłowione podczas robót ziemnych miedzy innymi: łuski po nabojach czołgowych czy też fundamenty pod działa polowe. Wycieczka stanowiła zwieńczenie II Seminarium Studentów Drogownictwa.

Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze. Studenci wymienili się swoimi doświadczeniami oraz nawiązali nowe znajomości. Nabyte doświadczenia zaowocują w przyszłości.

Powrót do listy aktualności